Badania diagnostyczne – zalecenia

 

ZALECENIA I PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI DLA PACJENTÓW W JAKI SPOSÓB NALEŻY SIĘ PRZYGOTOWAĆ NA BADANIA DIAGNOSTYCZNE

  • RTG kręgosłupa lędźwiowego

Dnia poprzedzającego badanie należy w godzinach wieczornych zażyć preparat X-PREP (środek o działaniu przeczyszczającym do kupienia w aptece na receptę). W dniu badania można spożyć lekkie śniadanie.

  • RTG jamy brzusznej

Na 2 – 3 dni przed badaniem dieta powinna być lekkostrawna: nie należy spożywać owoców, warzyw, pić soków i napojów gazowanych. Przez 2 dni przed badaniem należy przyjmować Espumisan 3 x dziennie po 3-4 kapsułek. (środek o działaniu odgazowującym – dostępny w aptece bez recepty). W przeddzień badania ok. o godz. 16 i ok. godz. 20 należy przyjąć 20-45 ml preparatu Phosfo-Laxative, popijając dużą ilością wody (3-4 litry). Lek ten jest dostępny w aptekach na receptę. W przeddzień badania nie należy jeść kolacji, a w dniu badania należy być na czczo.

  • Mammografia

Badanie można wykonać bez żadnego przygotowania. Najlepiej zgłosić się w dwuczęściowym ubraniu, aby łatwo było rozebrać się do pasa. W dniu badania należy wziąć kąpiel. Nie powinno używać się tego dnia dezodorantu, talku, balsamu ani kremu od pasa w górę. Optymalnym terminem badania u kobiet miesiączkujących jest 5-10 dzień cyklu. Kobiety po menopauzie mogą wykonać badanie w dowolnym dniu. Zalecamy, aby wziąć ze sobą wynik poprzednich badań sutka, w tym USG sutka, jeżeli było wcześniej wykonane.

  • USG jamy brzusznej

Na 2-3 dni przed planowanym badaniem nie należy jeść pokarmów wzdymających, dieta powinna być lekkostrawna i niezbyt obfita.Przez 3 dni przed badaniem należy przyjmować Espumisan 3 x dziennie po 3-4 kapsułki, a rano w dniu badania dodatkowo 2 kaps.W dniu badania nie jest wskazane palenie papierosów, picie kawy, alkoholu i napojów gazowanych. Na badanie należy zgłosić się na czczo ( 6 godzin nic nie jeść )

  • USG pęcherza moczowego i prostaty

Na badanie należy przygotować się tak jak na badanie USG jamy brzusznej oraz dodatkowo wypić 1 litr płynów niegazowanych (1,5-2 godziny przed badaniem) i zgłosić się do badania z pełnym pęcherzem. Po wypiciu płynów do czasu badania nie wolno oddawać moczu. Badanie wykonywane jest tylko z pełnym pęcherzem moczowym.

  • USG piersi

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Najlepiej wykonać badanie USG piersi miedzy 1 a 10 dniem cyklu miesiączkowego. Zalecane jest przedstawienie lekarzowi wykonującemu badanie opisów poprzednio wykonanych badań diagnostycznych, w tym mammografii (jeśli takie badanie było wykonane).

  • Badanie laboratoryjne moczu

Materiał do badania należy dostarczyć w specjalnie przeznaczonym do tego pojemniku, który jest dostępny w aptece lub gabinecie zabiegowym. Pojemnik należy podpisać podając imię i nazwisko pacjentaW przypadku badania posiewu moczu stosujemy specjalny pojemnik przeznaczony do tego badania. Pojemnik powinien być jałowy, otwarty bezpośrednio przed użyciem, nie należy dotykać wewnętrznych powierzchni pojemnika.Mocz należy pobrać po nocy, po porannej toalecie narządów moczowo-płciowych. Mocz do badania powinien pochodzić ze środkowego strumienia (należy oddać pierwszą porcję moczu do toalety, zaś kolejną do pojemnika). Pobrany materiał powinien być dostarczony do gabinetu zabiegowego w czasie nie dłuższym niż 2 godziny. Dobowa zbiórka moczu. Naczynia do zbiórki dobowej powinny być na tyle duże (około 1500-2000 ml), aby pomieścić całą objętość zebranego moczu. Dobrze, jeśli na ściankach naczynia jest podziałka, umożliwiająca pomiar objętości. Pierwszego dnia dobowej zbiorki moczu poranny mocz należy oddać do toalety, następne przez cały dzień oddawać do naczynia, zbiórkę kończymy na oddaniu do naczynia porannego moczu dnia następnego. Zbierany mocz do badania (w trakcie zbiórki) należy przechowywać w temp. ok. 4 oC. Po zakończeniu zbiórki należy zmierzyć objętość moczu, a następnie dokładnie wymieszać i około 30-50 ml moczu i umieścić w jednorazowym, plastykowym pojemniku. Pojemnik należy dokładnie podpisać – koniecznie należy podać imię i nazwisko oraz objętość dobowej zbiórki moczu.

  • Badania laboratoryjne kału

Materiał do badania należy dostarczyć w specjalnie przeznaczonym do tego pojemniku, który jest dostępny w aptece lub gabinecie zabiegowym. Pojemnik należy dokładnie podpisać (imię, nazwisko, wiek). Do pobrania należy użyć łopatki umieszczonej w pojemniku. Pojemnik należy wypełnić materiałem w ilości odpowiadającej wielkości orzecha laskowego. Pojemnik należy dokładnie zamknąć i umieścić w foliowym woreczku. Materiał do badania na obecność lamblii powinien być większy.

  • Gastroskopia

Na badanie należy zgłosić się z aktualnymi wynikami badań w kierunku żółtaczki zakaźnej typu B (HBS) i badania anty-HCV. Badanie wykonywane jest na czczo (6 godzin przed badaniem nie należy nic jeść, ani pić). Jeżeli badanie wykonywane jest w godzinach popołudniowych lub wieczorem można rano zjeść lekkie śniadanie. Wskazane jest przyniesienie ze sobą opisów poprzednio wykonanych gastroskopii.

  • Rektoskopia

Dwa dni przed badaniem należy przejść na dietę płynną (kisiele, zupy, budynie) oraz pić duże ilości wody niegazowanej ok. 2 l). W przeddzień badania należy przyjąć preparat Agiolox – 3-6 łyżeczek w ciągu dnia oraz późnym wieczorem wykonać wlewkę doodbytniczą ENEMA (preparat dostępny bez recepty). W dniu badania można pić płyny.

  • Kolonoskopia i Sigmoidoskopia

Na badanie należy zgłosić się z aktualnymi wynikami badań w kierunku żółtaczki zakaźnej typu B (HBS) i badania anty-HCV. W przeddzień badania należy, zgodnie z instrukcją, przygotować 4 litry roztworu preparatu FORTRANS (rozpuścić każdą z 4 torebek w 1 litrze niegazowanej, ciepłej wody). Przygotowany roztwór należy wypić w następujący sposób:

- połowę wieczorem, w dniu poprzedzającym badanie

- połowę w dniu badania (zaleca się wypić ostatnią szklankę roztworu na 3-4 godziny przed badaniem)

Od chwili wypicia roztworu FORTRANS nie należy niczego jeść. Można pić dowolne napoje (oprócz kawy i soków przecierowych-nektarów). Ze względu na biegunkę występującą w czasie przyjmowania preparatu FORTRANS (“oczyszczenie jelita”) wskazane jest, aby w tym czasie przebywać w domu. Na dwie godziny przed badaniem wykonać wlewkę doodbytniczą ENEMA (preparat dostępny w aptekach bez recepty). Jeśli badanie wykonywane jest w trybie ambulatoryjnym -na badanie należy się zgłosić z osobą towarzyszącą. Po badaniu nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych. Pierwszy posiłek po badaniu powinien być niezbyt obfity i lekkostrawny. Po badaniu mogą wystąpić następujące objawy: biegunka z niewielką domieszką krwi, stany gorączkowe, pobolewanie brzucha. Powyższe objawy powinny ustąpić do 48 godzin po badaniu. W przypadku wystąpienia takich dolegliwości należy zgłosić się do lekarza, który poda odpowiednie leki łagodzące.