SPECJALISTYCZNA PRACOWNIA USG DLA DZIECI

Dr n. med. Piotr Kruczek
Specjalista pediatrii i neonatologii

Lek. med. Piotr Szymański
Specjalista pediatrii

 

Centrum Medycznym DIAMED najmłodsi pacjenci mogą korzystać z Specjalistycznej Pracowni USG dla dzieci. Poniżej znajduje się szczegółowy wykaz wykonywanych badań ultrasonograficznych u dzieci z uwzględnieniem grup wiekowych.

  • ECHO serca u dzieci

Badanie echokardiograficzne polega na ocenie ultrasonograficznej struktury i funkcji serca. Echokardiografia pozwala wcześnie wykryć nieprawidłowości w sercu i dzięki temu w przypadkach koniecznych wdrożyć właściwe leczenie. Echo serca wykonywane jest u małych dzieci głównie w przypadku podejrzenia wady wrodzonej serca nierozpoznanej w okresie okołoporodowym. U dzieci starszych najczęściej wskazaniem do wykonania badania echokardiograficznego jest podejrzenie nabytej wady zastawkowej serca. Badanie jest bezbolesne, całkowicie nieszkodliwe dla dziecka, nie wymaga żadnego wcześniejszego przygotowania. Noworodki i niemowlęta powinny być przed badaniem nakarmione.

  • USG bioder u dzieci 

Badania wykonywane są u małych dzieci w przedziale wiekowym 0-24 miesięcy.
Zalecane badanie profilaktyczne mające na celu wczesne rozpoznanie rozwojowej dysplazji stawu biodrowego. Badanie należy wykonać w 4-6 tygodniu oraz  4-5 i 9 miesiącu życia. Systematyczna ocena rozwoju panewki stawu biodrowego pozwala, w przypadku rozpoznania dysplazji, podjąć wczesną interwencję zapobiegającą konieczności wykonywania zabiegów operacyjnych lub upewnić się o prawidłowym rozwoju stawów. Grupę szczególnego ryzyka występowania rozwojowej dysplazji stawu biodrowego stanowią dzieci, u których w rodzinie występował ten problem, dzieci rodzone z położenia pośladkowego, z ciąży mnogiej oraz dzieci wiotkie. 

  • USG brzucha

Badanie wykonywane jest u dzieci w przedziale wiekowym 0-18 lat.
Badanie wykonywane u niemowląt jako badanie przesiewowe, ma na celu wykrycie ewentualnych wad wrodzonych. W każdej grupie wiekowej badanie wykonywane jest ze wskazań lekarskich. Najczęściej wskazanie do wykonania USG brzucha stanowią bóle brzucha, wymioty, niewyjaśniona gorączka, zmiany w badaniu ogólnym moczu, zakażenia układu moczowego. 

  • USG głowy

Badanie wykonywane jest u dzieci w przedziale wiekowym 0-12miesięcy
Badanie możliwe jest do wykonania jeśli ciemię przednie jest niezarośnięte. Najczęściej wskazaniem do badania USG mózgu stanowią powikłania okołoporodowe – niska punktacja w skali Apgar, uraz okołoporodowy, zaburzenia adaptacji do życia pozamacicznego, niepokojące objawy neurologiczne (drgawki, drżenia, oczopląs, zaburzenia napięcia mięśniowego) oraz zaburzenia przyrostu głowy. Badanie wykonywane jest u małych dzieci w przedziale wiekowym 0-12 miesięcy.

  • USG płuc

Badanie wykonywane jest u dzieci w przedziale wiekowym 0-18 lat.
Nowoczesna ocena ultrasonograficzna płuc stanowi podstawową metodę diagnostyki obrazowej układu oddechowego. W przeciwieństwie do badań radiologicznych badanie jest nieszkodliwe dla pacjenta, może być wielokrotnie powtarzane. USG płuc wnosi bardzo wiele informacji zarówno w ostrych jak i przewlekłych chorobach układu oddechowego. Wykonanie USG w przebiegu zapalenia płuc pozwala wcześnie rozpoznać i odpowiednio leczyć powikłania, takie jak płyn w opłucnej, ropień, zrosty opłucnowe i inne. Najczęstszymi wskazaniami do badania USG płuc jest ostry i przewlekły kaszel, gorączka, zapalenie płuc, męczliwość, duszność.

  • USG szyi

Badanie wykonywane jest u dzieci w przedziale wiekowym 0-18 lat.
Najczęściej wskazaniem do badania USG szyi jest powiększenie węzłów chłonnych szyi, podejrzenie zmian w śliniankach, podejrzenie ropnia okołomigałkowego, niewyjaśniona gorączka, powiększenie tarczycy, objawy niewydolności lub nadczynności tarczycy. 

Rejestracja na badania od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 – 18.00 telefonicznie, pod numerem telefonu 12 371 19 00 lub osobiście w Recepcji. Cennik badań znajduje się w Recepcji.

 

Zapraszamy do korzystania z naszych usług
Zespół Centrum Medycznego Diamed