Pakiet pulmonologiczny. W trosce o Twoje płuca

Choroby układu oddechowego są w dzisiejszych czasach bardzo rozpowszechnione. Na rozwój chorób układu oddechowego wpływa wiele czynników takich jak wzrost zanieczyszczenia powietrza oraz czynne lub bierne palenie tytoniu. Choroby układu oddechowego obejmują choroby: infekcyjne, nowotworowe, zawodowe oraz genetyczne.

Najczęściej występujące choroby płuc:

Przewlekła obturacyjna choroba płuc charakteryzuje się postępującą nieodwracalną obturacją (skurczem) dróg oddechowych. Często jest spowodowana wdychaniem substancji drażniących, najczęściej dymu tytoniowego. Może występować równocześnie z rozedmą płuc i przewlekłym zapaleniem oskrzeli. Na podstawie spirometrycznych badań ustalono, iż w Polsce około 25% ludzi po 40 roku życia ma objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Astma oskrzelowa jest odwracalną obturacyjną chorobą oskrzeli, która charakteryzuje się zapaleniem oskrzeli i ich nadreaktywnością. Wyróżnia się 2 rodzaje astmy: alergiczną- natychmiastowe reakcje immunologiczne (nadwrażliwość) na konkretny wdychany alergen oraz astmę wewnątrzpochodną - przy braku dowodów na nadwrażliwość na specyficzne alergeny. Astma dotyczy głównie mieszkańców dużych miast z powodu większego zanieczyszczenia powietrza.

Rozedma płuc charakteryzuje się nieprawidłowym powiększeniem przestrzeni powietrznych płuc. Skutkiem jest nadmierne upowietrznienie płuc przy zmniejszonej ilości pęcherzyków płucnych.

Przewlekłe zapalenie oskrzeli charakteryzuje się przewlekłym kaszlem i wykrztuszaniem spowodowanym nadmiernym wydzielaniem śluzu oskrzelowego, które utrzymuje się przez 3 miesiące w roku w ciągu kolejnych 2 lat.

Pylica jest przewlekłą chorobą płuc spowodowaną długotrwałym wdychaniem pyłów. Charakteryzuje się przewlekłym stanem zapalnym oskrzeli i postępującą rozedmą płuc.

Rak płuc przebiega często w sposób bezobjawowy. Charakterystyczne objawy pojawiają się zwykle późno, dlatego rozpoznanie następuje najczęściej już w zaawansowanej fazie choroby. Jedynie około 13% zachorowań udaje się wykryć na tyle wcześnie, by można było podjąć leczenie chirurgiczne. Istnieje kilka sposobów wczesnego wykrywania raka płuc.
Do podstawowych metod zaliczamy: między innymi zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej, (oraz badanie cytologiczne plwociny i bronchoskopię). U pacjentów zagrożonych rozwojem raka płuc zaleca się stosowanie tomografii komputerowej jako metody przesiewowej, która pozwala wykryć nawet niewielkie zmiany.
Badanie spirometryczne
Spirometria pozwala  przede wszystkim na wczesne wykrycie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc(POChP), która z czasem prowadzi do kalectwa i śmierci, a główną tego przyczyną jest palenie tytoniu. Rozpoznanie POChP w początkowym stadium oraz szybkie wdrożenie odpowiedniego postępowania pozwala na zwolnienie tempa jej rozwoju, a tym samym przedłużenie i poprawę jakości życia.
Szczególną rolę odgrywa badanie spirometryczne w diagnostyce i monitorowaniu efektów leczenia astmy. Pomaga lekarzowi nie tylko rozpoznać chorobę, ale także odpowiednio dobrać i w razie potrzeby modyfikować leczenie, aby uzyskać jak najlepszą kontrolę choroby.
Spirometria jest wykorzystywana w diagnostyce zaburzeń czynności układu oddechowego w chorobach ogólnoustrojowych, w przebiegu których dochodzi do zajęcia płuc, opłucnej, mięśni i nerwów ścian klatki piersiowej. Są to na przykład choroby tkanki łącznej (toczeń rumieniowaty układowy, twardzina układowa), choroby nerwowo-mięśniowe (np. miastenia).
Badanie ma duże znaczenie także w przygotowaniu chorego do zabiegu operacyjnego – zwłaszcza w przypadku operacji w obrębie klatki piersiowej. Stanowi ono podstawowe kryterium w kwalifikacji chorych do operacji raka płuc, zabiegów wykonywanych w leczeniu rozedmy lub do przeszczepu płuca.
Spirometrię warto wykonać także wtedy, gdy czujemy się dobrze, a planujemy rozpoczęcie intensywnych treningów fizycznych, które wiążą się ze zwiększoną wentylacją – takich jak na przykład nurkowanie lub wspinaczka wysokogórska.

Czynniki ryzyka chorób układu oddechowego:
palenie tytoniu,
bierne palenie tytoniu
zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych, zwłaszcza pochodzące ze spalania węgla w piecach domowych.
zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego,
kontakt z azbestem
alergeny
narażenie na zawodowe czynniki ryzyka.

Objawy chorób układu oddechowego:
pojawienie się krwi w plwocinie;
duszność;
chrypka;
utrata apetytu i spadek wagi;
bóle w klatce piersiowej;
płytki oddech i trudności z oddychaniem;
gorączka pojawiająca się bez racjonalnego powodu;
świszczący oddech;
powtarzające się zapalenia oskrzeli i płuc.

Jeśli stwierdzisz u siebie wyżej wymienione czynniki ryzyka i/lub objawy chorób układu oddechowego albo zamierzasz rozpocząć intensywne treningi fizyczne (np. nurkowanie, wspinaczkę wysokogórską), zgłoś się na badanie profilaktyczne.

Profilaktyczny pakiet pulmonologiczny obejmuje konsultację lekarską oraz:
badanie spirometryczne
badanie rtg klatki piersiowej

Pakiet pulmonologiczny dedykowany jest dla osób dorosłych i jest bezpłatny dla pacjentów Przychodni Lekarskiej Diamed, którzy złożyli deklaracje wyboru do lekarza POZ i posiadają aktualne ubezpieczenie.

Dla pozostałych pacjentów cena pakietu 160 zł.

Szczegółowe informacje i rejestracja na badanie w Recepcji.