- Holter EKG
Holter EKG to urządzenie rejestrujące pracę serca (EKG) w sposób ciągły, przez 24 godziny na dobę w celu późniejszej, szczegółowej analizy. Badanie EKG metoda Holtera wykonywane jest, aby ocenić aktywność elektryczną serca w ciągu całej doby. Ważnymi cechami monitora holterowskiego są niewielkie rozmiary i możliwość przymocowania do ciała lub ubrania pacjenta w sposób nie krępujący ruchów. Pozwala to na normalną aktywność życiową ze sportem i snem włącznie. Umożliwia rejestrację zaburzeń rytmu i przewodnictwa, ocenę skuteczności leczenia antyarytmicznego, ocenę pracy rozrusznika serca oraz nieprawidłowości w ukrwieniu mięśnia sercowego dzięki zastosowaniu wielogodzinnej rejestracji zapisu EKG. Badanie to jest niezbędne dla pacjentów u których występują objawy mogące być skutkiem zaburzeń rytmu serca tzn. omdlenia, nawracające epizody kołatania serca i epizody zawrotów głowy o nieustalonym pochodzeniu.
Badanie EKG metodą Holtera zleca się w przypadku:
- zaburzeń rytmu serca - kołatania, szybkiego lub nierównego bicia
- bloku serca - nieprawidłowo wolnej pracy
- choroby niedokrwiennej serca
- omdleń, zasłabnięć i zawrotów głowy
- konieczności sprawdzenia pracy wszczepionego rozrusznika serca
- Holter ciśnieniowy (ABPM) – informacja o badaniu.
Nadciśnienie tętnicze jest jedną z najczęstszych chorób układu krążenia. Nieleczone nadciśnienie znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych powikłań sercowo-naczyniowych takich jak: zawał serca, udar mózgu i zaburzenia rytmu serca. Pomiar ciśnienia w gabinecie lekarskim nadal stanowi najważniejszą metodę rozpoznania nadciśnienia tętniczego, jednak w pewnych przypadkach taka ocena może być niewystarczająca. W tych sytuacjach wskazane jest całodobowe, automatyczne monitorowanie ciśnienia (ang. ambulatory blood pressure monitoring – ABPM), określane często jako holter ciśnieniowy.
Jakie korzyści wynikają z wykonania badania ABPM?
Holter ciśnieniowy wykonuje dużą liczbę pomiarów w ciągu doby. Pomiary wykonane tą techniką lepiej odzwierciedlają rzeczywiste wartości ciśnienia w trakcie normalnego funkcjonowania człowieka, trudne do uchwycenia podczas pojedynczych badań.
Pomiary dokonywane są poza środowiskiem medycznym (szpital, przychodnia), co umożliwia eliminację związanego z tym stresu, a także identyfikację chorych z tzw. „nadciśnieniem białego fartucha”, które nie wymaga leczenia.
Badanie daje możliwość oceny dobowego profilu ciśnienia tętniczego, a zwłaszcza występowania nocnego obniżenia ciśnienia, co ma znaczący wpływ na sposób i skuteczność leczenia oraz ocenę prawdopodobieństwa wystąpienia powikłań w przyszłości.
ABPM - korzyści z badania
- umożliwia ocenę wartości ciśnienia w sytuacjach nagłych (dodatkowy pomiar ręczny).
- ocena skuteczności stosowanego leczenia farmakologicznego i efektów leczenia inwazyjnego.
Wykonanie badania ABPM należy rozważyć gdy stwierdza się:
- duże różnice w zakresie wartości ciśnienia tętniczego mierzonego w gabinecie lekarskim podczas tej samej wizyty lub różnych wizyt, mierzonego w gabinecie lekarskim i w domu
- podejrzewa się oporność na farmakologiczne leczenie nieprawidłowego ciśnienia,
- występowanie spadków ciśnienia tętniczego, co jest szczególnie częste u osób starszych i chorujących na cukrzycę,
- nadciśnienie tętnicze lub stan przedrzucawkowy u kobiety w ciąży.
ABPM jest badaniem pozwalającym na wybór optymalnej terapii nadciśnienia tętniczego i prawidłowej pory podawania leków.
Rejestracja, informacja oraz cennik specjalistycznych świadczeń medycznych znajduje się w Recepcji.