ZANIM ZGŁOSISZ SIĘ Z DZIECKIEM DO LEKARZA! INFORMACJE DLA RODZICÓW/OPIEKUNÓW
Najczęstszą przyczyną niepokoju rodziców małego dziecka w okresie jesienno-zimowym są infekcje górnych dróg oddechowych oraz przewodu pokarmowego. Większość z nich jest wywołana przez wirusy i wymaga postępowania objawowego z zastosowaniem preparatów dostępnych w aptekach bez recepty.
W przypadku infekcji górnych dróg oddechowych pojawia się stan podgorączkowy lub gorączka, katar i kaszel (z reguły początkowo suchy, a następnie mokry). Często dziecko jest marudne, gorzej śpi i ma mniejszy apetyt.
W pierwszych dniach takich objawów rodzice mogą podjąć próbę pomocy swojemu dziecku bez konieczności zgłaszania się do lekarza.
1. Gorączka powyżej 38 stopni – zadbaj o to, by Twoje dziecko dużo piło. Podaj leki przeciwgorączkowe, dawkując wg ulotki w zależności od masy lub wieku dziecka:
a. Paracetamol, Pedicetamol, APAP Forte
b. Ibufen, Nurofen
W przypadku konieczności stosowania leku częściej niż co 6 godzin, podawaj leki naprzemiennie (z grupy a i b). Celem Twojego działania jest obniżenie temperatury do bezpiecznego poziomu (poniżej 38 stopni). Dobrym sposobem jest również chłodny okład na czoło, szyję lub pachwiny.
2. Katar – zastosuj preparat wody morskiej, a następnie oczyść nos aspiratorem (doustnym lub podłączanym do odkurzacza). Rób to tak często, jak jest potrzeba. Po oczyszczeniu nosa zakrop Nasivin, Otrivin lub inny preparat (zawsze sprawdzaj czy jest właściwy dla Twojego dziecka, gdyż preparaty różnią się stężeniem w zależności od wieku dziecka).
3. Kaszel – jest nieodłącznym towarzyszem kataru.
Jeśli jest suchy lub nie umiesz określić jego charakteru, stosuj nebulizacje z soli fizjologicznej, Nebu-dose hialuronic lub Ecto-dose. Zrób inhalacje kilka razy dziennie.
W celu złagodzenia kaszlu możesz podać syropy:
a. Łagodzące – PetitDrill, Herbapect, z porostu islandzkiego
b. Przeciwkaszlowe – Sinecod, DexaPico, Levopront – bądź ostrożny przy ich podawaniu. Najlepiej ogranicz je tylko na czas snu dziecka.
Jeśli kaszel jest mokry zastosuj:
a. Nebulizacje z Nebu-dose hipertonic
b. Syropy wykrztuśne – Flegamina, Flavamed, Ambrosol.
Pamiętaj o podaniu właściwej dawki, oraz o tym, że leki wykrztuśne nie powinny być stosowane później niż 3 godziny przed spaniem.
Nie rób inhalacji podczas snu dziecka. Po każdej nebulizacji zadbaj o toaletę nosa oraz sprowokuj dziecko do kaszlu.
4. Ból gardła – zastosuj preparat w sprayu typu Pelavo Gardło, Tantum Verde lub Argentin T.
5. Ból ucha – to częsta dolegliwość przy katarze. Możesz bezpiecznie zakropić ucho preparatem Bobolen Zapalenie Uszu.
Nie podawaj zbyt dużej ilości syropów bo brzuszek małego dziecka jest bardzo wrażliwy, a infekcji górnych dróg oddechowych często towarzyszą również objawy ze strony przewodu pokarmowego.
W przypadku biegunki:
1. Podstawowym działaniem jest nawadnianie – dbaj by dziecko dużo piło (najlepiej podawaj płyny często, ale małymi porcjami). Najlepszym płynem jest woda źródlana lub mineralna (niegazowana), ewentualnie herbata. Nie stosuj soków owocowych czy napojów gazowanych. Czasem konieczne jest podanie elektrolitów np. Orsalit – są niesmaczne, więc zadbaj o to by dziecko piło je małymi porcjami, ale nie dosładzaj i nie mieszaj z innymi płynami.
2. Dieta – to też element leczenia. Stosuj produkty lekkostrawne. Zrezygnuj z obiadu, owoców i warzyw. Najlepiej ogranicz posiłki do chrupek, biszkoptów, kleiku ryżowego lub gotowanej marchewki (w sklepach jest dostępny kleik marchwiowo-ryżowy ORS200).
3. Probiotyki – Dicoflor, Enterol
Opracowanie:
Lek. Anna Kruczek
Specjalista pediatrii i genetyki klinicznej
JEŚLI PODJĘTE PRZEZ CIEBIE DZIAŁANIA NIE PRZYNIOSĄ SKUTKU
LUB BĘDZIESZ SIĘ NIEPOKOIĆ O SWOJE DZIECKO,
zadzwoń do nas
w razie potrzeby umówimy wizytę u lekarza
tel. 12 371 19 00